Sıcak Yaldız Baskı

SICAK YALDIZ BASKI

Sıcak Yaldız Baskı
Sıcak Yaldız Baskı

Sıcak Yaldız Baskı
Sıcak Yaldız Baskı

sıcak yaldız baskı
sıcak yaldız baskı

Sıcak Yaldız Baskı

Sıcak Yaldız Baskı ile tasarımlarınıza lüks bir dokunuş katmak istiyorsanız, sıcak yaldız baskı yöntemini kesinlikle denemek isteyeceksiniz.

Genellikle davetiyeler, kartvizitler, raporlar ve antetli kağıtlar gibi premium baskı ortamlarında kullanılır.

Sıcak Yaldız Baskı metal folyoların elle veya pnömatik (hava ile çalışan) bir makine kullanarak kağıdın yüzeyine uygulandığı bir işlemdir.

Sonuç: Tasarımın ayrıntılarını metalik veya renkli bir parlaklık içinde ortaya çıkaran gerçekten çarpıcı bir etki.

Sıcak Yaldız Baskı Tarihi

Şimdiye kadar üretilen ilk el yazmasının bir kısmı, karmaşık kaligrafiyi süslemek için gerçek altın yaprağı kullanılarak yazılmıştır. Kağıda ham altın yaprağın uygulanması işlemi, ince altın katmanlarının bülbül (tılsımlar), resim çerçeveleri, heykeller ve mobilya gibi eşyaların üzerine fırçalandığı yaldız zanaatıyla ilgilidir.

Sıcak Yaldız Baskı 18 ve 19. yüzyıllarda Avrupa’da daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başladıktan sonra, kitaplar metalik folyolamanın odağı haline geldi. En güzel ve pahalı kitaplar, çoğu zaman altın varakla süslenmiş olan deri kılıflarla kaplanmıştı. Bu işlem, kabuğun yüzeyi üzerinde rahatlamış veya yükseltilmiş bir etki bırakan kabartma veya eğim ile birleştirilmiştir.

Günümüzde ise, sıcak yaldız baskı işlemi için gerçek altın yaprağı kullanılmamaktadır (olağanüstü ve çok pahalı koşullar hariç).

Metalik folyolar artık alüminyumdan veya kalaydan yapılmıştır ve istenen etkiyi yaratmak için bir renk katmanı ile birleştirilmiştir.

Tasarımcılar için bu çok sevilen bir gelişme olduğu gbi, sizin de  bütçenizi patlatma riski olmadan daha geniş bir renk seçeneği sunuyor!

Her ne kadar pek çok yazıcı, genellikle altın, gümüş ve bakır içeren daha düşük bir fiyat noktasında sağladıkları standart folyo renkleri yelpazesine sahip olsalar da, neredeyse sonsuz seçenekler arasından özel folyo renkleri talep edebilirsiniz.

Düğün davetiyelerinizde metalik gökkuşağı etkisi mi istiyorsunuz? Bunun için folyo rengi muhakkak vardır.

Sıcak Yaldız Baskı, standart bir baskı işine ek bir masraf olsa da, baskıdan sonra folyoyu damgalamak için ekstra saatler ve kaynaklar nedeniyle, bir ürünün lüks faktörünü gerçekten etkileyen etkileyici bir etki yaratmak için nispeten ekonomik bir yöntemdir.

Tasarımcılarımız, ambalajdan kırtasiyeye kadar her türden malzeme için sıcak yaldız baskı yöntemini titizlikle yerine getirmektedir. Tasarımınızı, yüksek fiyat etiketi olmadan, daha pahalı ve ilham verici hissettirmenin kesin bir yolu varsa o da Sıcak Yaldız Baskı yöntemidir.

Sıcak Yaldız Baskı Nasıl Yapılır?

Folyo manuel olarak, manuel sıcak folyo damgalama makinesi kullanılarak veya pnömatik olarak hava ile çalışan bir makine kullanılarak yapılabilir.

Manuel makineler düşük hacimli işler için kullanılır (örneğin, sınırlı sayıda kitap kapağı veya az miktarda davetiye), daha yüksek hacimli işler için pnömatik makineler kullanılır.

Küçük matbaaların bir manuel makinede depolanması veya ürününüzün bir uzmana gönderilmesi mümkündür, daha büyük ticari yazıcılar ise pnömatik bir makineye sahip olabilir.

Her iki makine için, sıcak yaldız baskı işlemi kabaca aynıdır. Folyoda yapılacak tasarım, metal bir kalıp üzerine kazınmaktadır. Kalıp ısıtılır ve folyo, kalıp ve kağıdın veya damgalanacak diğer malzemenin arasına yerleştirilir. Kalıp yüzeye uygulandığında, folyo yüzeye bağlanır ve metalik etki yaratır.

Perga Mühendislik olarak sıcak yaldız baskı kalıplarını sizin için saklarız ve daha sonra ki işleriniz için yeniden kullanırız.